Päťhviezdičkový hotel pre Resi, Luzii, Ruth a spol.

Najlepšie úžitkovosť a pohoda zvierat ide v podniku rodiny Finkových ruku v ruke

Landwirt Fink im Stall

Status Quo

Vorarlberg se teší veľkej oblube - je to raj pre trávenie voľného času.  Nielen turisti si tu za svoje peniaze prídu "na svoje", i z poľnohospodárskeho hladiska má tento región čo ponúknuť. V dolnom Rheintalu, presnejšie v Lauterachu, sa nacháza staek rodiny Finkových. Je to mnohostranný rodinný podnik. Vedľa chovu dojeného dobytka pestuje rodina Finkových mrkvu, prevádzkuje bioplynovú stanicu a vykrmuje býkov. Vedúci podniku Georg a Birgit Finkovi podporujú rodičia Birgit, Herbert a Elfriede Ludescher a jeden zamestnanec. Štyri deti už taktiež príležitostne pomáhajú.

Dvojnásobná podpora

Spolupráca so Sano-m trvá od roku 2011. Anton Matt ako Sano obchodník vtedy nadviazal s podnikom kontakt. Spoločne so Sano odborným poradcom Christianom Klienom tak má podnik na svojej strane k dispozícii dve kontaktné osoby.

Vyšší komfort pre ľudí aj zvieratá 

Pohoda zvierat je pre nás najvyššou prioritou“, hovoria Georg a Birgit Finkovci. V roku 1995 vybudovala rodina maštaľ s voľným ustajnením, ktorú v roku 2004 ďalej rozšírili. Pritom zväčšili hlavnú chodbu, ako aj priečne chodby pri ležovisku, aby mohli ponúknuť zvieratám viac miesta. Vyklápacie okná a napájacie žľab sú samozrejmosťou. A aby to nebolo málo, pokračovali ďalej. Obzvlášť spokojní sú obidvaja s nedávno prestavanými hospodárskymi budovami: „Starú stodolu sme prestavali na nový senník so žeriavom, s veľkorysým tranzitným oddelením a pôrodňou so stelivovou prevádzkouMimo iné sa tam nachádza taktiež moderný teľatník so stelivovou prevádzkou a napájacím automatom“, doplňuje Birgit Fink. Všetky kravy, teľatá a zástavový dobytok kŕmi rodina na jednej kŕmnej dávke. To pekné na tom je, že môžu byť všetky zvieratá veľmi dobre pozorované z kŕmneho stola. „Optimálna pohoda zvierat je kľúčom pre ekonomickú produkciu mlieka a dlhoveké kravy“, je presvedčený Georg Fink. Obzvlášť pyšná je rodina Finkových na tri kravy Resi, Luzii a Ruth, ktoré majú celoživotnú úžitkovosť cez 100.000 kg mlieka. Resi má celoživotnú úžitkovosť 138.134 kg, tuk a bielkoviny viac než 10.000 kg a na jeseň sa po jedenásty krát otelí.

Labacsil® Duo pre najlepšie siláže 

Obhospodarovaných je 80 ha poľnohospodárskych plôch s trvalými trávnymi porastami a na poliach pestujú taktiež kukuricu na siláž a mrkvu. Čiastočná TMR pre kravy sa skladá z trávnej senáže, kukuričnej siláže, timotejky a mláta. Pri konzervácii krmív vsádza vedúci podniku pan Fink na konzervačný prostriedok Labacsil® Duo„Od tej doby, čo používame Labacsil® Duo, sú naše siláže ešte chutnejšie a stabilnejšie“, hovorí Georg Fink.

Kŕmenie čiastočnou TMR 

Všetkých 90 kráv  dostáva kŕmnu dávku dimenzovanú na 28 kg mlieka. Pre zásobenie minerálnymi látkami, vitamínmi a stopovými prvkami pridávajú angažovaní chovatelia 300 g Profisan®. Neoddeliteľnou súčasťou kŕmnej dávky je Kristall Hefe® na podporu látkovej výmeny bachora, príjmu krmiva a jeho využitia. Kravy s vyššou úžitkovosťou dostávajú prostredníctvom jadrového krmiva 18/4 výkonnostné jadrové krmivo na báze kukuričného zrna. Ako špeciálne krmivo pre prvých 100 dní laktácie dostávajú kravy  „Zázračný mix“: 18/4 výkonnostné jadrové krmivo s produktmi  DextroFat Protect®Topsan® a propylenglykol.

Cielená výživa suchostojných kráv  

Výživa suchostojných kráv je nastavená jednoducho a účinne. Kŕmna dávka pre suchostojné kravy sa skladá z časti kŕmnej dávky pre kravy plus 2 kg slamy. Pre profylaxiu mliečnej horúčky je používaný produkt Prenata50®. Dodatočné zásobenie účinnými látkami preberá  na seba produkt Fertisan®. Pár dní po otelení prechádzajú kravy do novej tranzitnej stajne, aby boli ešte viac pod dohľadom a mohli byť zásobené. Pre rýchle naplnenie bachora po otelení a stimulácii bachorových mikróbov dostávajú všetky kravy ihneď po otelení BoviFit Forte® a množstvo vody.

Úspešné teľatá a odchov zástavového dobytka 

Georg a Birgit Finkovci sa zaoberajú intenzívne odchovom teliat. „To je základný stavebný kameň pre zdravé kravy s dlhoročnou úžitkovosťou“, je presvedčená rodina Finkových. Obzvlášť rady prijímajú teľatá Sanolac Startino®, mliečnu kŕmnu zmes s výhradne vysokou stráviteľnou mliečnou bielkovinou vo forme sušeného odstredeného mlieka a sušenej srvátky. A tak sa manželia Finkoví tešia z vitálnych teliat s vysokými dennými prírastkami. Na dezinfekcii a pre dobrú stajňovú klímu používajú posypový prostriedok Sanosan®.

Leto v horách 

Ako je vo Vorarlberg zvykom, trávi zástavový dobytok leto na horských pastvinách. V zime dostáva zástavový dobytok upravenú kŕmnu dávku s produktom Primasan®,  pre zásobenie minerálnymi látkami, stopovými prvkami a vitamínmi. Napriek extenzívnemu chovu v lete dosahuje mladý dobytok pri prvom otelení vek od 26 do 28 mesiacov. Christian Klien a Anton Matt ďakujú rodine Finkových za poskytnutú dôveru a dlhoročnú spoluprácu. „Tešíme sa na veľa ďalších spoločných rokov“, uzatvára Christian Klien.

Kontaktujte nás

Christian Klien
Fachberater Tierernährung Rind/Schwein
+43 664 88928134